‚żywy koral’ czyli kolor roku 2k19 wg. PANTONE

Co roku w okolicach grudnia światowej sławy instytut PANTONE publikuje kolor, który będzie wiodącą barwą kolejnego roku. Ich decyzje od lat uznawane są niczym słowa wyroczni. Kolor roku staje się dominującym w szeroko pojmowanym świecie mody i designu. Już za moment najważniejsze żurnale modowe i wnętrzarskie zaprezentują nam propozycje jak wykorzystać „żywy koral” w praktyce. Ale nie to jest najważniejsze… bowiem Pantone 16-1546 ma nam do powiedzenia o wiele więcej. 

To niesamowite, że firma która 19 lat temu znana była tylko w poligraficznym świecie USA, znalazła patent na to, by zostać uznanym decydentem na temat dominującej w kolejnych latach barwy. Oczywiście nigdy nie obywa się to bezdyskusyjnie. Niemniej zarówno ci którzy krytykują jak i ci którzy chwalą wybory Pantone, na hasło „kolor roku” od razu spoglądają w stronę amerykańskiego instytutu.

PANTONE 18-3838 ‚Ultra Violet’

rok 2k18 należał do ‚Ultrafioletu’ – barwy, która nie tylko miała odbić się na świecie mody i designu, ale też wskazać nam szansę na rozwój wewnętrzny. Fiolet jako kolor 6 czakry – odpowiedzialnej za nasze trzecie oko, intuicję i postrzeganie poza zmysłowe – miał nas przebudzić, pozwolić skupić się na sobie, odnaleźć wewnętrzne ja. Miał pobudzić naszą intuicję – tak abyśmy przestali skupiać się tylko na tu i teraz, a zaczęli widzieć to co dotychczas niedostrzegalne. Czy tak się stało? Trudno mi oceniać jak dobrych specjalistów ma Pantone, ale mam swoje wewnętrzne przekonanie, że jest wśród nich osoba świadoma duchowości i ezoteryki – bowiem wybuch wszelkiej maści stron, kont na IG oraz fanpage’y związanych z rozwojem duchowym, magią i samorozwojem, był porównywalny z ilością fioletowych produktów dla branży wnętrzarskiej i modowej.

PANTONE 16-1546 ‚Living Coral’

rok 2k19 ma należeć do życia i jego celebracji – ‚Żywy Koral’ –  afirmujący życie koral o złotym odcieniu, który energetyzuje, ożywia i ociepla otoczenie. Skąd taki wybór? Zdaniem ekspertów firmy: ‚udział technologii i mediów społecznościowych w naszym życiu jest obecnie tak duży, że potrzebujemy więcej autentycznych doświadczeń, które ułatwiają bardziej intymne kontakty.’ Optymistyczny, towarzyski charakter, który wyróżnia kolor roku 2019, ma nam w tym pomóc. Czy 2k19 będzie faktycznie należał do nas? Czy się nieco oderwiemy od technologii, zwrócimy uwagę na planetę, zaczniemy dbać o otoczenie? Mam nadzieję że tak, mam również nadzieję, że pomoże nam w tym kolor roku.

Ezoteryczne znaczenie koloru roku

‚Living Coral’ – to kolor międzyczakrowy – umieszczony bliżej czakry pierwszej, ale czerpiący również energię z czakry drugiej. Mamy więc połączenie wszystkiego co związane z: seksem, byciem razem, rozmową, kreacją, pieniędzmi i ich zarabianiem, intymnymi kontaktami. Mamy też wszystko to co wiąże się z celebracją rodziny i bycia w rodzinie oraz macierzyństwem. Ale ponieważ koral to kolor bliżej związany z czerwienią, czyli czakramem pierwszym – to właśnie intymność i kontakty międzyludzkie powinny wyjść na pierwszy plan.

Nauczyć się życia na nowo

Od kilku lat z zaangażowaniem śledzę wybory koloru roku oraz palet kolorystycznych na sezony wiosna/lato i jesień/zima firmy Pantone. Od lat się też z nimi zgadzam, gdyż odnajduję w nich więcej niż tylko barwy, które nas otaczają. Widzę afirmację tych kolorów. Widzę ich ezoteryczne użycie. Widzę coś więcej, niż tylko zastosowanie w tu i teraz. Mam nadzieję, że teraz i wy to dostrzeżecie. W tym roku nauczmy się odnajdować przyjemność z kontaktu z drugim człowiekiem. Nauczmy się intymności w związkach, ale też serdeczności w przyjaźniach. Przede wszystkim jednak nauczmy się autentyczności i doświadczania poza sieciowego  – nauczmy się na nowo żyć.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *